Wstajesz rano, pijesz kawę i jakoś nie możesz się obudzić. Zdarza się, prawda? Ja od wielu lat stosuję w takich sytuacjach naprzemienny prysznic. Robię go zawsze rano, wkrótce po wstaniu, po porannym piciu kawy. Potrzebuję trochę się rozbudzić i rozgrzać organizm. Niekiedy przed natryskiem masuję ciało szczotką, lub szorstką rękawicą, lub robię peeling. Lubię, to uczucie budzenia energii w ciele, stopniowego przyspieszania krążenia krwi. Zawsze po natrysku odpoczywam kilka minut. To taka celebracja poranka w dniu, gdy nie muszę się spieszyć. Wystarczy wstać piętnaście minut wcześniej, aby przeprowadzić ten rytuał.

Jak to zrobić

Najpierw umyj całe ciało w ciepłej wodzie, rozgrzej się, powinnaś poczuć wyraźne ciepło. Następnie kieruj zimny strumień na stopy i w górę. Najpierw nogi, ręce i tułów.

Nie bój się polać głowy. Teraz zmień temperaturę na ciepłą i niech woda spływa z góry aż do stóp. Niech to trwa ok. 30 – 40 sek. I znów jesteś w okolicy stóp, teraz woda zimna i w górę. Za drugim razem jest łatwiej, przyjemniej. Nie musisz być ambitna i od razu stosować maksymalnie zimną wodę. Rób to stopniowo, obniżaj temperaturę i zwiększaj ilość cykli. Na początek wystarczy, jeśli ciepły natrysk zakończysz zimnym. W następnym tygodniu zrób już dwa cykle, aż dojdziesz do pięciu powtórzeń. Cały seans powinien trwać ok 5 minut. Przed natryskiem dobrze jest wykonać peeling całego ciała, aby zwiększyć efekt detoksykacji. Natomiast po zabiegu najlepiej osuszyć ciało, wmasować balsam, zawinąć się w ręcznik lub płaszcz kąpielowy i wrócić na chwilę do łóżka.

Działanie

Naprzemienny natrysk wzmacnia odporność i wytrzymałość na niskie temperatury, podnosi energię, daje uczucie zadowolenia i poprawia nastrój. Poprawia również ukrwienie i dotlenienie skóry, naczynia krwionośne kurczą się i rozkurczają, co wzmacnia i uelastycznia ich ścianki. Poprawia się koloryt skóry i zdolności absorpcyjne. Uważa się, że zmienne natryski to dobra metoda w walce z cellulitem i wiotczeniem skóry. Przez pory skóry następuje zwiększona detoksykacja, poprawia się miejscowa przemiana materii, poprawia się krążenie krwi i limfy.

Kiedy stosować naprzemienny natrysk

Natrysk można wykonać rano, lub wieczorem. Odradzam wykonywanie tego zabiegu tuż przed wyjście z domu, a już absolutnie nie wolno tego robić zimą. Oczywiście natryski naprzemienne można robić całym rokiem, ale zawsze dać sobie czas na rozgrzanie i chwilę relaksu. Natrysk, lub kąpiel naprzemienna to świetny sposób na regenerację organizmu po dłuższym wysiłku ( bieganie, fitness ), pomaga rozluźnić mięśnie i zapobiega gromadzeniu się kwasu mlekowego w mięśniach. Zawsze jest to dobry sposób na energetyczny początek dnia.